ÇOCUĞUM TATİLDEN EN İYİ ŞEKİLDE NASIL YARARLANIR?

 

Yaz tatili yaklaşırken; çocuğunuzun verimli bir tatil geçirmeyeceği endişesine kapılıyor musunuz?

 

 

 

Okulöncesi, çocukların zihinsel, psikolojik, fiziksel, sosyal ve akademik gelişimlerini devam ettirdikleri eğitici bir ortamdır. Okulöncesi döneminde çocuklar ile tatilde neler yapabilirsiniz?

Yaz tatili döneminde de bu gelişimin verimli ve keyifli bir şeklide devam etmesi için çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz pek çok şey mevcut.

Okulöncesi eğitimi, çocukların öz bakım becerilerini kazanmaları, aile ortamı dışında sosyalleşme imkanı bulmaları ile özgüven ve bilişsel becerilerinin gelişimi açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Geride bıraktığımız dönemde çocukların zihinsel, psikolojik, fiziksel, sosyal ve akademik gelişimleri için pek çok etkinlik yaptık. Öğrencilerimizin bireysel yetenek ve değerlerine uygun yapılan deneyler, geziler ve etkinliklerle becerilerinin gelişmesine yardımcı olduk.

Tatiller, ailece en güzel anların yaşandığı ve geriye güzel anıların biriktirildiği en güzel zamanlar. Özellikle de aile içi iletişimin artırmasıyla daha da önemli hale geliyor. Gündelik yaşamın koşuşturması ve zaman kısıtlılıkları içinde ebeveynlerin büyük çoğunluğunun, çocuklarıyla sadece günün getirdiği rutin konularda kısa sohbetler ettiği görülüyor. Öte yandan, bu sohbetler ne yazık ki çocuk için yeterli bir iletişim alanı sunmuyor. Bu noktada, tatil dönemi, çocuklarımızı anlamak, dinlemek ve aramızdaki iletişimi güçlendirmek için önemli bir imkan sağlıyor.

Şimdi, içinde bulunduğumuz yaz tatilini de verimli ve keyifli bir şekilde geçirmeleri için yapılabilecek pek çok güzel konu mevcut. İşte onlardan bazıları…

 

Tatil planını resimlerle anlatın: Yaz tatilinin başlaması hem bir vedadır, hem de ileriye dönük merakı, hayalleri ve kaygıyı beraberinde getirir. Kreşe giden çocuklar için okulun son gününde neler yaptığını, nasıl hissettiğini sorarak başlayabilirsiniz. Ardından, hazırda somut ve belirli bir tatil planı varsa, bunu resimlerle, gideceğiniz yeri, ne süre orada olacağınızı anlatın. 2-6 yaş arası dönemde beyin gelişiminin, yetişkinlerdeki gibi olmadığını, uzun vadeli planlar yapma, uzun süre bekleme kapasitesinin henüz gelişmekte olduğunu unutmayın. Ayları bir tablo gibi görselleştirip, bölümlere ayırarak anlatabilirsiniz. Okula gitmese de bir çocuk “yaz tatili”ni beklediği için her çocukla, planların önceden konuşmaya özen gösterin.

İlişkinizi güçlendirmek için oyun oynayın: Oyun oynamak özellikle 0-6 yaş grubu çocukların en büyük ihtiyacını oluşturuyor. Oyunu, bir zaman geçirme aracı olarak değil, çocuğunuzu daha derinden keşfetmek, onunla ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanın. Onun iç dünyasını zenginleştirici serbest oyunlar ve eğitici kurallı oyunlar oynamanın aynı zamanda okula gitmeyen çocuklarının da ileriki okul dönemlerinde kendini daha iyi ifade etmelerini destekleyeceğini unutmayın.

 

 

Yaratıcılığını geliştirin: Yavaş yavaş sembolik oyunların oluştuğu bu dönemde, yazın çocuğunuzla yaratıcılığını geliştirecek mesleki canlandırma (doktorculuk, tamircilik, öğretmencilik vb.) oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için kostümler, tamir oyuncakları, doktor oyuncaklarından faydalanabilirsiniz. Grup bilincini geliştirmek için iş birliği odaklı oyunlara yer verin. Birlikte lego veya ahşap bloklarla bir ev yapabilir; büyük kağıt üzerine ailece birlikte bir “yaz” resmi çizebilirsiniz. Bu sayede bir yandan da çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu güçlendirmiş ve ince motor becerilerinin gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Açık havaya çıkın: Çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirmek için de yaz en büyük fırsat. Bisiklet, paten, ikili top oyunları, kurallı yakalama oyunları çocuğunuzun bedenini güçlendirirken, dış dünyada kendisine fiziksel bir alan açmasına yardımcı edecektir.

 

Kitap keşfine çıkın : Tatilde çocuğunuzla birlikte kitap evlerine gitmek keyifli ve eğitici olacaktır. Öğrenme hayatına ara verdikleri bu dönemde, ona hayal gücünü etkinleştirecek ve farklı deneyimler yaşatacak eğitici kitaplar okumaya çalışın.

Kitap evindeyken öncelikle, ona örnek olması açısından birlikte kendiniz için bir kitap seçin. Ardından çocuğunuz için onun yaş grubuna uygun olacak şekilde, merak ve keşif duygularını harekete geçirecek, ilgi çekici, resimli ve anlatımlı kitaplar seçmeye özen gösterin.

 

Evde küçük işler yapmasına izin verin : Çocuğunuza evdeyken vereceğiniz küçük işler, onun sorumluluk sahibi olmayı öğrenmesini sağlayacaktır. Kendi odasının, oyun alanının ya da yemek masasının toplanmasına yardımcı olmasına izin verebilirsiniz. Bunu yapması, çocuğunuzun bireysel farkındalığını da arttıracaktır.

 

Sosyal ve kültürel etkinliklere katılın : Tatil döneminde çocuğunuzla birlikte sinema ya da tiyatroya gidebilirsiniz. Ayrıca yaş gruplarına göre düzenlenen etkinliklere katılarak hem beraber vakit geçirebilir hem de çok eğlenirken yeni bir şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Etkinlikleri seçerken çocuğunuzun fikrini almanızın da önemli olduğunu unutmayın. Ortak karar almanız, yaşı kaç olursa olsun çocuğunuz ile aranızdaki iletişim ve etkileşimi arttıracaktır.

Evdeyken yapılabilecek etkinlikler

  • Terapötik oyun hamuru etkinlikleri
  • Sanat hamuru etkinlikleri
  • Kesme ve yapıştırma yapmak
  • Serbest boyama etkinlikleri
  • Eğitici Türkçe ve İngilizce çizgi film izlemek ya da müzik dinlemek
  • Mutfak saati etkinlikleri
  • Şekil bulma oyunları oynamak

 

AKRAN VE ARKADAŞLARINDAN UZAK KALMAMASI VE YENİ YILA DAHA KOLAY UYUM İÇİN UZUN TATİL DÖNEMLERİNDE YELKEN KİDS AİLESİNİ SIK SIK ZİYARET ETMEYİ UNUTMAYIN 🙂

TÜM KADROMUZ İLE YILIN 12 AYI HEP BERABER OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ